UNGUR LIVIU ALIN

"NIMENI NU ESTE MAI PRESUS DE LEGE"

miercuri, 17 septembrie 2008

BRAVO CFR! ARDEALU E FRUNTEA!

Zeci de suporteri s-au adunat in aceasta seara in localul La Liga din cartierul Zorilor pentru a-si sustine echipa favorita in meciul impotriva italienilor de la AS Roma.Iar dupa meci cateva sute in P-ta Avram Iancu.CFR Cluj produce surpriza pe stadionul Olimpico din Roma, invingand echipa AS Roma cu 2-1.
Culio reuseste dubla in minutul 50, cu un sut din voleu, dupa o pasa primita de la italianul Marco Cassetti. Trei minute mai tarziu, pe teren este introdus idolul tribunelor, Francesco Totti, care il inlocuieste pe Riise.
Clujenii cer un cartonas rosu in minutul 60, cand Culio este luat in brate de Cicinho, in postura de ultim aparator, dar arbitrul nu acorda nimic.
In minutul 64, De Rossi expediaza un sut de la 40 de metri, pe langa poarta lui Stancioiu.
CFR Cluj rateaza o ocazie uriasa in minutul 71, cand nou-intratul Sixto Peralta trimite balonul in bara, dupa centrarea lui Tony. Culio isi incearca din nou sutul, dar balonul este retinut de portarul Doni.
Nemultumiti de joc si de scorul de pe tabela, fanii Romei incep sa isi fluiere favoritii.
In ultimele minute, italienii iau cu asalt poarta lui Stancioiu, dar clujenii se apara eroic, respingand toate mingile din propriul careu.
Desi inaintea acestui meci putini le dadeau sanse, clujenii de la CFR Cluj demonstreaza inca o data ca „buturuga mica rastoarna carul mare". Porniti din postura de outsideri ai grupei, campionii Romaniei arata ca nu intotdeauna marile favorite au castig de cauza.
CFR 1907 Cluj: Stancioiu - Tony, Cadu, De Sousa, Pereira - Dani, G. Muresan - Culio, Trica (’66 Peralta), Dubarbier (’88 Panin) - Y.Kone
Antrenor: Maurizio Trombetta
AS Roma: Doni - Cicinho, Cassetti, Panucci (’47 Loria), Riise (’53 Totti) - Aquilani, De Rossi – Taddei (’77 Montella), Baptista, Tonetto - Vucinic
Antrenor: Luciano Spalletti
Cartonase galbene: Cicinho / Pereira, Peralta
Arbitri: Y Baskakov (centru), T. Kalugin, A. Averianov (to?i din Rusia)
In celalalt meci al grupei, Chelsea a invins pe teren propriu echipa Girondins de Bordeaux, cu scorul de 3-0.
Desi linistiti la inceputul partidei, apoi de-a dreptul apatici dupa ce italienii au deschis scorul, suporterii ceferisti au exultat de bucurie dupa cele doua goluri superbe inscrise de Culio. Fluturand fulare cu sigla echipei lor favorite, suporterii au trait la intensitate maxima ultimele 15 minute ale meciului.
Fluierul final al arbitrului a dezlantuit bucuria intre suporteri. 2 -1 pentru CFR si suporterii indraznesc sa spere la un sezon extraordinar in Liga Campionilor. Sa vina Chelsea!
Bravo CFR Cluj! sunteti tare,sper s dam o lectie echipelor din capitala,care au castigat numai pe interes.